Wielka oaza przyrody
Letnikom najbardziej znana jest nadmorska część miasta na wyspie Uznam, z promenadą i plażą. Tam też koncentruje się życie nocne. Tymczasem Świnoujście to nie tylko Uznam, ale i dziesiątki mniejszych wysp wokół rozlewiska Świny i Zalewu Szczecińskiego. Tam rządzi przyroda, znajdziemy też tam ciekawe zabytki
– Świnoujście to przede wszystkim wielka oaza przyrody, skupisko wielu rzadkich roślin – mówi Katarzyna Rówińska, naczelnik wydziału rozwoju miasta.
Trzecią co do wielkości wyspą archipelagu jest Karsibór. Tam oraz częściowo na sąsiedniej wyspie Bielawa króluje rezerwat dzikich ptaków zajmujący aż 177 hektarów. Wcześniej w latach 70. i 80. ptasie tereny używane były do wypasu bydła – z pożytkiem dla ptaków, które lubią niską roślinność. Gdy zabrakło krów i trawa zaczęła rosnąć, do akcji wkroczyło Ogólnopolskie Towarzystwo Ptaków, które w 1993 roku utworzyło rezerwat, by ratować zarastające trzciną lęgowiska. Dzisiaj koegzystencja ptaków i krów została przywrócona, a gdy bydło nie daje rady, niezjedzone kawałki są koszone mechanicznie.
– Tereny rezerwatu nadal są wypasane, gdyż zabieg ten jest niezbędny do zachowania walorów botanicznych i ornitologicznych wyspy – wyjaśnia Paweł Jabłoński, kierownik rezerwatu. – Niestety, bardzo ekspansywne trzcinowiska zarastają jeszcze na części obszaru lęgowego rzadkich gatunków, w tym zagrożonej wymarciem wodniczki. Działania w ochronie przyrody dają jednak zazwyczaj pełny efekt dopiero po wielu latach, dlatego staramy się prowadzić odpowiednią...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta