Kiedy i dlaczego warto mieć duplikat faktury
Gdy przedsiębiorca zgubi fakturę VAT lub ktoś mu ją ukradnie, powinien postarać się o jej duplikat. Inaczej nie będzie mógł odliczyć podatku naliczonego, a jeśli już to zrobił, będzie musiał skorygować deklarację
Sprzedawca na wniosek nabywcy ponownie wystawia fakturę lub fakturę korygującą, zgodnie z danymi zawartymi w kopii, wtedy, gdy ich oryginały ulegną zniszczeniu albo zaginą. Faktura i faktura korygująca wystawiona ponownie musi zawierać wyraz „duplikat” oraz datę jej wystawienia. Duplikat faktury i faktury korygującej przedsiębiorca wystawia w dwóch egzemplarzach. Oryginał otrzymuje nabywca, kopię zatrzymuje sprzedawca.
Tylko jako nowy dokument
Przepisy nie określają techniki wystawiania duplikatów faktur (tradycyjnych, papierowych). Istotne jest jednak, aby duplikat był wystawiony zgodnie z danymi zawartymi w kopii faktury będącej w posiadaniu sprzedawcy. Stwierdził tak Urząd Skarbowy w Gorlicach w interpretacji z 3 lutego 2004 r. (PP.443/7/2004). Pamiętajmy jednak, że za duplikat faktury nie może być uznana kserokopia oryginalnych faktur. Duplikat musi być nowym dokumentem wystawionym przez sprzedawcę, zawierającym dane z utraconej faktury, również datę jego wystawienia i oznaczenie „duplikat”.
Nie wystawiamy duplikatu, jeśli jest oryginałDuplikat faktury (faktury korygującej) może być wystawiony jedynie wtedy, gdy oryginał faktury (lub faktury korygującej) ulegnie zniszczeniu lub zaginie. Jeśli oryginał faktury ciągle istnieje, nie ma podstaw do wystawienia duplikatu. Potwierdzają to interpretacje organów podatkowych, np. Drugiego Urzędu Skarbowego w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta