Przy zapłacie za oprogramowanie nie trzeba potrącać podatku
Polska firma przekazująca irlandzkiej wynagrodzenie za prawo do użytkowania programu komputerowego nie musi pobierać zryczałtowanego podatku dochodowego
Wynagrodzenie to nie mieści się bowiem w definicji należności licencyjnych zawartej w polsko-irlandzkiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania. Stwierdził tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 4 kwietnia 2008 r. (III SA/Wa 2153/07).
Zdaniem WSA nie można domniemywać obowiązku podatkowego bez wyraźnej podstawy prawnej. Prawo autorskie wymienia program komputerowy jako odrębną kategorię utworów chronionych prawem, inną niż utwory literackie i artystyczne. Skoro program komputerowy nie jest dziełem literackim czy artystycznym w rozumieniu polskiej ustawy, to nie można – na podstawie polsko-irlandzkiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania – zakwalifikować należności za prawo do użytkowania programu komputerowego do należności licencyjnych. Tym samym niedopuszczalne jest pobieranie podatku u źródła od wynagrodzenia za korzystanie z takiego programu.
Ważna ustawa i umowa
Kwalifikując płatności podatkowe na rzecz firm zagranicznych pod kątem powstania obowiązku pobrania podatku u źródła, trzeba najpierw ustalić, czy obowiązek pobrania podatku w Polsce powstaje na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT). Potem powinniśmy ocenić, czy i w jakim stopniu obowiązek ten jest ograniczany lub eliminowany przez odpowiednią umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Stawka 20...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta