Emeryci wygrali, lekarze przegrali
O kontrowersjach wokół wcześniejszych emerytur dla mężczyzn i sprawy dyżurów lekarskich rozmawiamy z prof. Walerianem Sanetrą, prezesem Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego
Sądy mają ostatnio wiele problemów z wykonaniem wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Najlepszym tego przykładem może być przyznanie 60-letnim mężczyznom prawa do wcześniejszych emerytur na zasadach takich samych jak kobietom. Jak pańskim zdaniem powinny być traktowane wnioski o przyznanie tej emerytury, które zostały złożone przed zmianą przepisów?
Prof. Walerian Sanetra: Z różnych źródeł wiemy, że sądy różnie traktowały te wnioski. Niektóre na podstawie wyroku TK przyznawały te świadczenia. Inne rozstrzygały sprawy na niekorzyść wnioskodawców. Część czekała z rozstrzygnięciem do nowelizacji przepisów i dopiero od tej daty przyznawały to świadczenie. Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS nie rozstrzyga, jak należy traktować wnioski złożone przed zmianą przepisów. Jest wiele możliwych interpretacji. Najmniej korzystna jest taka, że wcześniejsza emerytura może zostać przyznana na wniosek złożony dopiero po nowelizacji przepisów. Druga – że świadczenie to może zostać przyznane na wniosek złożony po wyroku Trybunału, który stwierdził, że przepis jest niekonstytucyjny, co oznacza, że był niezgodny z konstytucją od samego początku. Liczę się z tym, że tego typu sprawy wpłyną do SN i wtedy rozstrzygniemy utrzymujące się w tym względzie wątpliwości interpretacyjne.
Jak pańskim zdaniem powinny zostać rozstrzygnięte...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta