Wartość firmy zwiększa kapitał zakładowy
Spółka, która pożycza pieniądze od swoich wspólników i chce zaliczyć odsetki do kosztów, musi pamiętać o przepisach o niedostatecznej kapitalizacji. Powinna sprawdzić, czy zadłużenie nie przekracza trzykrotności kapitału zakładowego
Jeśli tak jest, część odsetek nie będzie mogła być kosztem uzyskania przychodów.
Jak jednak obliczyć wysokość kapitału zakładowego dla celów cienkiej kapitalizacji? Czy powinniśmy uwzględnić tu wartość firmy?
Aby nie zawyżać
Zgodnie z art. 16 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o CIT) wartość kapitału zakładowego spółki określa się bez uwzględnienia tej części, jaka nie została na ten kapitał faktycznie przekazana lub jaka została pokryta wierzytelnościami z pożyczek (kredytów) oraz odsetek, przysługującymi udziałowcom (akcjonariuszom) wobec tej spółki, a także wartościami niematerialnymi lub prawnymi, od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.
Ten przepis wskazuje na zamiar ustawodawcy ograniczenia możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków na odsetki od pożyczek udzielanych spółkom przez jej wspólników w takim zakresie, w jakim kapitał zakładowy spółki nie spełnia funkcji gwarancyjnej w obrocie gospodarczym, np. nie jest faktycznie pokryty. Ustawodawca chciał też ograniczyć możliwość obejścia przepisów regulujących zasady niedostatecznej kapitalizacji. Cel ten jest realizowany poprzez wyłączenie z wartości kapitału zakładowego ustalanego na potrzeby cienkiej kapitalizacja tej części, która została poryta poprzez konwersję...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta