Skarbówka przedłuża postępowania
Hipoteka na nieruchomości i zastaw na rzeczach to sposób urzędników na nieprzedawnianie się zobowiązań. W efekcie obowiązek pięcioletniego przechowywania dokumentów potwierdzających rozliczenie z fiskusem może być fikcją
Coraz więcej firm i osób wpada w pułapkę trwających latami postępowań podatkowych. Tych, którzy mają nadzieję, że uchroni ich przed tym pięcioletni okres przedawnienia, czeka niemiła niespodzianka. Zwłaszcza że w tym przekonaniu stara się utrzymać podatników sam resort finansów.– Termin przechowywania dokumentów (dokumentacja płatnika, księgi podatkowe) jest powiązany z terminem przedawnienia zobowiązania podatkowego (art. 32 § 1 i art. 86 § 1 ordynacji podatkowej). Art. 70 § 1 ordynacji stanowi, że zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatków – zapewnia Jakub Lutyk, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów.
Pięć lat to przeszłość
Niestety rzeczywistość jest zupełnie inna. Jeszcze do niedawna (dokładnie do 2003 r.) ordynacja podatkowa zobowiązywała do przechowywania dokumentów dotyczących rozliczeń podatkowych przez pięć lat.
Dziś te papiery mamy obowiązek trzymać do czasu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta