Dyskryminowani ze względu na płeć nie muszą czekać na emerytury
Sądy mogą przyznawać emerytury dyskryminowanym mężczyznom, nie muszą czekać na interwencję ustawodawcy
Państwa członkowskie, które ociągają się ze zmianą przepisów, muszą się liczyć z tym, że sądy mają prawo przyznawać takie świadczenia mężczyznom na tych samych zasadach co kobietom. Oznacza to, że po stwierdzeniu dyskryminacji mężczyzn w dostępie do emerytur mogą oni korzystać z tych świadczeń nawet w wieku 55 lat.
Równe traktowanie
Zgodnie z dyrektywą z 19 grudnia 1978 r. w sprawie stopniowego wprowadzania w życie zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zabezpieczenia społecznego nr 79/7 państwa członkowskie w swoich systemach emerytalnych nie mogą stosować jakiejkolwiek dyskryminacji ze względu na płeć. Potwierdza to także Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Od momentu przystąpienia do Unii Europejskiej te zasady stosuje się także w Polsce.
Reguły te wskazał ostatnio Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku przyznającego wcześniejszą emeryturę. Nie chodziło jednak o mężczyzn, którzy w myśl orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 23...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta