Krajobrazy jak stare srebra
Plebiscyt. Wybieramy najpiękniejsze miejsca w kraju www.rp.pl/cudapolski
Wśród zgłoszeń, jakie napływają do naszej redakcji od chwili rozpoczęcia plebiscytu na najpiękniejsze miejsca w Polsce, trafiło się i nietypowe. Jeden z czytelników napisał: „Mam miejsce z pewnością zasługujące na tytuł cudu natury. Ale go nie zdradzę, bo boję się, że zostanie zadeptane”. To rzeczywiście dylemat. Czy starać się, by najpiękniejsze krajobrazy w kraju były znane możliwie największej liczbie potencjalnych turystów? A może lepiej by było, dla dobra natury, żeby nie otaczało ich nadmierne zainteresowanie?
– Z pewnością nie potrzebujemy dodatkowej reklamy – podkreśla dyrektor Słowińskiego Parku Narodowego Katarzyna Woźniak. – Mam natomiast nadzieję, że jeśli nasze wydmy zostaną uznane za jeden z cudów polskiej natury, turyści i władze lepiej uświadomią sobie ich przyrodniczą wartość i piękno. I że dzięki temu będzie nam łatwiej je chronić.
Jest w kraju wiele miejsc – takich jak np. dolina Bugu czy lasy i jeziora Pojezierza Pomorskiego – niemal nieodkrytych, gdzie zapas pojemności turystycznej krajobrazu jest jeszcze spory. Turystyka dopiero się tam zaczyna i należy ją rozwijać. W Tatrach, na wydmach słowińskich czy w niektórych miejscach na Wielkich Jeziorach Mazurskich pojemność krajobrazu jest od wielu lat ze szkodą dla środowiska przyrodniczego wielokrotnie przekroczona. A przecież najcenniejsze krajobrazy to jakby rodowe srebra, których używa się tylko przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta