Zarobki sędziów: Temida zaostrzy protest
W najbliższych miesiącach czeka nas eskalacja protestu sędziów, gdyż rządząca koalicja nadal ignoruje konieczność przeprowadzenia reformy systemu wynagrodzeń – pisze sędzia Sądu Okręgowego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi
Od początku 2008 r. w środowisku sług Temidy wrze na niespotykaną w historii III RP skalę z powodu braku zapowiadanych rok temu podwyżek płac. Mimo gospodarczej prosperity i podniesienia wynagrodzeń we wszystkich sektorach, w tym w państwowej sferze budżetowej, poziom płac sędziowskich ostatnio wyłamał się spod wszelkich parytetów przyzwoitości i realnie spadł, wywołując bunt sędziów. Strażników prawa irytuje zwłaszcza to, iż od ponad dziesięciu lat konstytucyjny przepis o „godnym wynagrodzeniu” jest martwy. Frustrację potęguje okoliczność, że chociaż sędziowie w ostatnich latach, mimo politycznych huśtawek, zachowywali niezależność i godność przy orzekaniu – nie znaleźli ani u starej, ani u nowej władzy zrozumienia dla swoich ekonomicznych postulatów.
Przy czym wysuwane przez środowisko żądania podwyżek płac nie prowadziłyby tylko do polepszenia statusu materialnego sędziów, ale przede wszystkim wzmocniłyby społeczne poczucie wymierzania sprawiedliwości przez osoby bezstronne i niezawisłe, które mają na tyle wysokie zarobki, aby zabezpieczały ich przed zagrożeniem korupcją i wzmacniały ich autorytet.
Sędziowie od lat bezskutecznie kołatali do decydentów władzy ustawodawczej i wykonawczej o docenienie ich ciężkiej, odpowiedzialnej i pełnej wyrzeczeń służby. W tym roku przelała się jednak czara goryczy i zaczęli zdawać sobie sprawę, iż służba dla państwa – kraju Unii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta