Kiedy trzeba udokumentować refakturowanie kosztów
Obowiązki przedsiębiorców. Także powiązane firmy mogą refakturować na siebie koszty usług czy towarów. Wiąże się to z ryzykiem zakwestionowania transakcji przez fiskusa
Zgodnie z art. 3531 kodeksu cywilnego, wprowadzającego zasadę swobody umów, strony mogą ułożyć stosunek prawny według swojego uznania, o ile jego treść lub cel nie sprzeciwiają się jego naturze, ustawie lub zasadom współżycia społecznego. Tak więc dopuszczalne są także wzajemne rozliczenia pomiędzy kontrahentami poprzez refaktury.
Samo pojęcie refaktury zostało ukształtowane przez praktykę i nie jest unormowane w przepisach. Powszechnie przyjmuje się, że refakturowanie polega na wystawieniu faktury przez podmiot pośredniczący między właściwym usługodawcą czy też dostawcą towarów a rzeczywistym nabywcą tej usługi lub towaru. Refaktura jest więc efektem porozumienia (umowy) między podmiotami co do tego, który z nich ponosił będzie określone koszty.
Urząd może oszacować...
Niejasna redakcja przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o CIT) dotyczących cen transferowych uniemożliwia jednoznaczne stwierdzenie, czy refakturowanie kosztów może odbyć się na zasadzie jedynie bezpłatnego przerzucenia kosztów z jednego podmiotu na drugi, czy też niezbędne jest dodatkowe wynagrodzenie.
Zgodnie bowiem z art. 11 ust. 1 ustawy o CIT, jeżeli w wyniku powiązań zostaną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta