Jerozolima u podnóża Alp
„Od dziś zapuszczamy włosy i przestajemy się golić” – tej treści ogłoszenie zawiśnie w przyszłym roku w bawarskim Oberammergau. Tym samym zaczną się przygotowania do wystawienia Męki Pańskiej w 2010 r. Niektórzy już rezerwują bilety na ten spektakl
Niewielka górska miejscowość w południowej Bawarii w powiecie Garmisch-Partenkirchen słynie od stuleci z misteriów pasyjnych odgrywanych przez mieszkańców.
Kiedy to się zaczęło? Podczas wojny trzydziestoletniej. Szwedzi pustoszyli kraj, a na domiar złego w 1633 r. wybuchła epidemia dżumy. Mieszkańcy Oberammergau umierali jeden po drugim. Starszyzna wioski złożyła wówczas ślubowanie, że jeśli Bóg ocali pozostałych, co dziesięć lat będą wystawiać Grę o Męczeństwie, Śmierci i Zmartwychwstaniu Pańskim. I wtedy epidemia wygasła. W 1634 r. dali pierwsze przedstawienie. W 1674 r. zdecydowali, że Passionsspiele będą się odbywały w „pełnych” latach, zakończonych zerem, a więc w 1680, 1690 itd. I tak jest do dziś, najbliższa edycja przypada w 2010 r.
Tę historię opowiada nam Helga Stuckenberger, przystojna i zgrabna jak modelka, już trzy razy była Marią Magdaleną. Grała podczas jubileuszu 350-lecia misteriów w 1987 r., a potem w 1990 i 2000 r. Zawodowo zajmuje się snycerstwem, jak wielu mieszkańców Oberammergau. Jest też przewodniczką, oprowadza wycieczki po rodzinnej wsi.
Spacer z Helgą, zatytułowany „My Passion”, zaczyna się w Domu Piłata. Ściany XVIII-wiecznego budynku pokrywają wspaniałe freski – dzieło mistrza Franza Serapha Zwinka. Wewnątrz mieści się pracownia miejscowych artystów. Warsztaty i sklep. Można kupić drewniane krucyfiksy, madonny, szopki i pajacyki....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta