Dżinsowa cegiełka
Co spodnie z dżinsu mają wspólnego z planami przebudowy miasta? Wiele. Szczególnie gdy miasto kojarzone jest z filmem i włókiennictwem
Dawne czasy łódzkiej prosperity łączą się z rozkwitem tamtejszego przemysłu tekstylnego. Po 1989 roku nastąpiła zapaść. Teraz miasto ma rewolucyjne plany: szybka kolej do Warszawy, nowy dworzec kolejowy, lotnisko, a przede wszystkim – najnowocześniejsze, światowe artystyczne centrum.
Kulturalne oblicze
To niezwykle przedsięwzięcie ma zmienić oblicze Łodzi. Budowa rozpocznie się w lutym przyszłego roku, a zakończy w 2012.
Dżinsy służą jako cegiełki. Każdy ich nabywca automatycznie opodatkuje się na rzecz inwestycji. Śmieszne? Przeciwnie, superidea.
Za koncepcję Specjalnej Strefy Sztuki (SSS) odpowiada zawiązana przed dwoma laty Fundacja Sztuki Świata. Ciało założycielskie tworzą słynny reżyser David Lynch, Marek Żydowicz, dyrektor Camerimage, i Andrzej Walczak, architekt, współwłaściciel grupy Atlas. Ogólny projekt przebudowy powierzono architektowi Robowi Krierowi z Luksemburga.
Specjalna Strefa Sztuki (konkurs rozstrzygnięto na początku sierpnia) składać się będzie z kilku działów i architektonicznych elementów. W dawnej hali maszyn elektrociepłowni powstanie galeria...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta