Czy trzeba wykazać przychód od zysku zatrzymanego w przekształcanej spółce
Przepisy nie nakładają obowiązku zapłaty podatku od niepodzielonego zysku przy przekształceniu spółki z o.o. lub akcyjnej w osobową. Ma się to zmienić
Ministerstwo Finansów przygotowało projekty nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o CIT) oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT). Proponowane zmiany mają na celu, zgodnie z wyjaśnieniami ministerstwa, wskazanie jednoznacznie, że niepodzielony zysk spółki kapitałowej jest przychodem udziałowców (akcjonariuszy) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w momencie przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową.
Opodatkowanie niepodzielonych zysków dzisiaj…
Obecne przepisy ustawy o CIT oraz o PIT nie regulują jednoznacznie tej kwestii. Także stanowisko organów podatkowych nie jest jednolite.
Są takie interpretacje, które potwierdzają, że niepodzielone zyski spółki kapitałowej stają się przychodem udziałowca (akcjonariusza) w momencie ich faktycznej wypłaty lub oddania do dyspozycji wspólników (m.in. interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 9 lipca 2008 r., IBPB1/415W-29/08/BK, lub Izby Skarbowej w Warszawie z 27 czerwca 2008 r., IPPB1-415-405/08-2/JB). Zgodnie z nimi o faktycznym uzyskaniu dochodu można mówić dopiero w momencie, gdy niepodzielone zyski spółki kapitałowej zostają wspólnikom wypłacone, postawione do dyspozycji, spółka osobowa ulega likwidacji, wspólnik występuje ze spółki lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta