Konieczny jest pakt na rzecz polskiej innowacyjności
Polska nie może już konkurować tanią siłą roboczą. Zbudowanie nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy i innowacji powinno być priorytetem dla każdego rządu, niezależnie od opcji politycznej
Polska mogłaby zbudować nowoczesną gospodarkę opartą na pomysłach i projektach polskich firm. By tak się stało, trzeba jednak zlikwidować bariery ograniczające innowacyjność. Jak to zrobić – zastanawiali się wczoraj uczestnicy debaty „Czy Polska jest w stanie zbudować innowacyjną gospodarkę?”, zorganizowanej przez redakcję „Rzeczpospolitej”.
Spór o definicję
Jak przekonywał wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, do budowania w Polsce innowacyjności trzeba podchodzić racjonalnie i metodycznie. – Szybszy postęp możemy osiągnąć dzięki rozwiązaniom przetestowanym już przez inne kraje. Znaczenia innowacji jako tworzenia unikalnych, zupełnie nowych produktów nie należy przeceniać. Nawet w najbardziej innowacyjnych krajach szansa dokonania takiego wynalazku, stworzenia rewolucyjnego produktu oceniana jest na 2 – 3 proc. – powiedział wicepremier. Ale tym bardziej trzeba próbować.
Według niego przyczynkiem zmian może być niedawno wprowadzona w życie ustawa o wspieraniu innowacyjności, ułatwiająca firmom uzyskanie kredytu na działalność badawczą. – Próg wydatków na badania i rozwój, który pozwala zakwalifikować firmę jako centrum badawczo-rozwojowe, obniżono do 20 proc. – wyjaśnił Waldemar Pawlak.
Odpowiedzialna za fundusze unijne minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska przyznała, że środków UE na innowacyjność z pewnością...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta