Kto może znieść klauzulę wykonalności
Jeśli istnieje wyrok lub inny tytuł egzekucyjny z klauzulą wykonalności, sąd przy okazji innej sprawy nie może samodzielnie ustalić, że stwierdzony w nim dług nie istnieje
Jest związany postanowieniem sądu o nadaniu tej klauzuli, a jedyna droga do podważenia go to wszczęcie przez domniemanego dłużnika (na podstawie art. 840 kodeksu postępowania cywilnego) procesu o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności.
Takie jednoznaczne stanowisko zajął w tej kwestii Sąd Najwyższy.
Umowa z poręczeniem
Początek sprawie dała umowa leasingu zawarta przez BRE Leasing w marcu 2003 r. z Jackiem R. Przedmiotem leasingu miała być linia produkcyjna. Jacek R. tytułem poręczenia wynikających z niej należności wręczył spółce BRE Leasing weksel in blanco poręczony przez żonę Irenę. Małżonkowie R., stosownie do art. 777 § 1 pkt 4 k.p.c., aktem notarialnym dobrowolnie poddali się egzekucji tych należności. Taki akt notarialny, podobnie jak prawomocny wyrok sądowy po nadaniu mu przez sąd klauzuli wykonalności, stanowi tytuł wykonawczy będący podstawą do wszczęcia egzekucji komorniczej.
Przed wydaniem linii produkcyjnej przez finansujący BRE Leasing małżonkowie R. podpisali intercyzę o rozdzielności majątkowej i podzielili majątek dorobkowy w ten sposób, że należące do nich spółdzielcze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta