Jak rozliczyć wyjazdy zleceniobiorców
Osoby pracujące na podstawie umów-zleceń otrzymują zwrot wydatków związanych z używaniem przez nie samochodów prywatnych do celów służbowych. Jest on zwolniony z podatku dochodowego. Obowiązują jednak limity
Wynika tak z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 23 czerwca 2008 r. (IPPB2/415-549/08-5/MG). Przedsiębiorca pytał izbę o opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych wypłacanego zleceniobiorcom zwrotu kosztów przejazdów.
Zmiana postanowień
Spółka zatrudnia na umowę-zlecenie pracowników do wykonywania prac zleconych na terenie całego kraju. Zleceniobiorcy wykorzystują przy wykonywaniu zleceń własne środki transportu. Z umowy-zlecenia wynika, że przysługuje im zwrot kosztów przejazdów samochodem prywatnym wykorzystywanym do wykonania zlecenia na podstawie prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu i wynikających z przemnożenia liczby przejechanych kilometrów przez stawkę za 1 km przebiegu, nie więcej jednak niż wynika to z przedstawionych przez zleceniobiorcę faktur zakupu paliwa.
Spółka chce zmienić sposób zwrotu kosztów poniesionych przez zleceniobiorców. Postanowiła, że będzie zwracać wydatki na podstawie prowadzonej przez zleceniobiorców ewidencji przebiegu pojazdu, zatwierdzanej każdego miesiąca przez zleceniodawcę, w wysokości wynikającej z przemnożenia liczby przejechanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta