Wolność religijna a sekty
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu 6 listopada 2008 r. ogłosił wyrok w sprawie Leela Forderkreis e.V. i inni przeciwko Niemcom (skarga nr 58911/00). Sprawa ta każe się zastanowić, jakie powinny być standardy postępowania władz publicznych wobec legalnie działających związków religijnych stwarzających zagrożenie dla obywateli.
W sprawie skarżącymi było pięć stowarzyszeń o charakterze religijno-medytacyjnym należących do ruchu Osho założonego przez hinduskiego mistyka Rajneesha Chandrę Mohana znanego jako Osho. Powstały w Niemczech w latach 60. i 70. i działały tam legalnie. W 1979 r. rząd niemiecki rozpoczął informowanie o potencjalnym niebezpieczeństwie płynącym ze strony nowych ruchów religijnych, w tym skarżących stowarzyszeń, które określano jako „sekty”, „psychosekty” czy „destrukcyjne kulty”.
Skarżący podnosili naruszenie art. 6 konwencji (prawo do rozpoznania sprawy w rozsądnym terminie), ponieważ postępowanie cywilne, w którym domagali się, by rząd przestał informować o ich ruchu w sposób zniesławiający, trwało ponad 18 lat. Twierdzili też, że rząd Niemiec naruszył...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta