Do kiedy rozpatrujemy wnioski pracowników o przeliczenie zasiłków
Gratyfikacja za wydajność w podstawie wymiaru
Zgodnie z układem zbiorowym różnicowanie indywidualnych wynagrodzeń następuje w firmie w powiązaniu z wynikami pracy oraz osiąganiem przez podwładnych celów ilościowych i jakościowych. Zatrudniony w pełnym wymiarze dostaje wynagrodzenie zasadnicze w stałej stawce miesięcznej 3200 zł oraz premie wydajnościowe stanowiące zwykle 50 proc. tej pierwszej. Od 23 maja do 11 lipca 2008 r. był na nieprzerwanym zwolnieniu lekarskim. W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku księgowa nie uwzględniła wskazanych premii, mimo że odprowadziła od nich składki chorobowe. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca br. pracownik zażądał ponownego ustalenia tych świadczeń z uwzględnieniem premii. Prezes odmówił, powołując się na art. 41 ustawy zasiłkowej, nakazujący wyłączać z ich podstawy wymiaru składniki poborów, jeżeli układ lub przepisy płacowe nie przewidują jego zmniejszenia za okres pobierania zasiłków. Czy szef ma rację?
Nie W wyniku orzeczenia Trybunału (SK 16/06), obowiązującego od 7 lipca br., do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych wchodzą w zasadzie składniki uposażenia, jeśli spełniają łącznie dwa warunki:– odprowadziliśmy od nich składki chorobowe,– nie wypłaciliśmy ich faktycznie za czas choroby.Zasady te obowiązują wprawdzie od 7 lipca 2008 r. (data ogłoszenia werdyktu w DzU nr 119, poz. 771), ale według...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta