Możesz się zabezpieczyć, gdy klient nie płaci od razu
Sprzedawcy często udzielają kupującym kredytu kupieckiego, odraczając termin płatności. Zabezpieczeniem dla nich może być zastrzeżenie prawa własności rzeczy sprzedanej
Chociaż z możliwości tej mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne, to w praktyce stosowana jest głównie w obrocie między firmami. Zastrzeżenie może dotyczyć wszelkich rzeczy ruchomych, od maszyn i urządzeń, po tekstylia, a nawet materiały biurowe. Jego przedmiotem nie mogą być natomiast nieruchomości. Samo zastrzeżenie własności nie wymaga nakładów finansowych i może być dokonane zarówno w umowie indywidualnie negocjowanej, jak i w ogólnych warunkach sprzedaży stosowanych jako wzorzec umowny.
Przy odpowiednim sformułowaniu postanowień umownych zastrzeżenie prawa własności nie utrudnia kupującemu używania rzeczy, mimo że formalnie do niego ona nie należy. Możliwe jest nawet dalsze jej odsprzedawanie.
Jedyną niedogodnością przy tego rodzaju zabezpieczeniu jest konieczność uzyskania tzw. daty pewnej na dokumencie, w którym własność zastrzeżono. Bez tego zastrzeżenie ma wątpliwą wartość dla sprzedawcy.
Na piśmie...
„Zwykłe” zastrzeżenie polega na tym, że sprzedający zastrzega sobie prawo własności sprzedanej rzeczy do czasu całkowitej zapłaty ceny przez kupującego. Innymi słowy oznacza to,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta