Tylko osoba zbadana i przeszkolona może rozpocząć pracę
Przyjęcie kogoś na etat nie wystarcza, aby zaczął wykonywać powierzone zadania na uzgodnionym stanowisku. Nie zrobi tego bez zgody lekarza i zaliczonego instruktażu bhp
Zanim pracownik rozpocznie pracę na określonym stanowisku, lekarz musi orzec, że jest on zdolny do jej wykonywania.
Skieruj na badania
Orzeczenie takie wydaje lekarz medycyny pracy, z którym pracodawca podpisuje umowę o współpracy w zakresie profilaktycznej opieki medycznej. Badanie takie musi przejść każdy nowo zatrudniony, i to nawet wówczas, gdy w poprzednim miejscu pracy był zatrudniony na takim samym lub podobnym stanowisku.
Przykład 1Do sierpnia 2008 r. pan Jan pracował jako operator maszyn offsetowych u pracodawcy A. 15 września podjął nową pracę u pracodawcy B na tym samym stanowisku. U niego pan Jan musiał jednak przejść wstępne badania lekarskie, mimo że z poprzedniego miejsca miał jeszcze aktualne orzeczenie dopuszczające go do pracy jako operatora maszyn offsetowych.
Szef nie będzie musiał kierować pracownika na wstępne badania lekarskie, jeżeli zatrudnia go ponownie na to samo stanowisko lub o takich samych warunkach pracy bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę.
Przykład 231 grudnia 2008 r. panu Witoldowi kończy się umowa o pracę na stanowisku magazyniera. Od 1 stycznia 2009 r. szef chce go dalej zatrudniać, ale jako spawacza. Zanim dopuści go do tej pracy, pan Witold powinien przejść wstępne badania lekarskie
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta