Życie po życiu, czyli o byłym wspólniku w roli likwidatora spółki jawnej
Czy po upływie terminu wypowiedzenia umowy spółki wspólnik jest jeszcze wspólnikiem – zastanawia się radca prawny, dyrektor obsługi prawnej bankowości inwestycyjnej w grupie BZ WBK SA.
W trzyosobowej spółce jawnej jeden ze wspólników postanowił skorzystać ze swojego prawa podmiotowego, a precyzyjniej – z uprawnienia kształtującego do wypowiedzenia umowy spółki (art. 58 pkt 5 kodeksu spółek handlowych; wszystkie dalej podawane przepisy odnoszą się do k.s.h.). Zgodnie z art. 61 § 1 z zachowaniem sześciomiesięcznego terminu i ze skutkiem na koniec roku obrotowego nasz wspólnik złożył stosowne oświadczenie woli pozostałym wspólnikom. Problem pojawił się po upływie okresu wypowiedzenia. Czy wspólnik wypowiadający umowę spółki staje się jej likwidatorem na mocy art. 70 § 1? Inaczej rzecz ujmując, czy po upływie terminu wypowiedzenia umowy spółki jest jeszcze wspólnikiem?Na pierwszy rzut oka sam art. 70 § 1 jest jednoznaczny: „Likwidatorami są wszyscy wspólnicy. Wspólnicy mogą powołać na likwidatorów tylko niektórych spośród siebie, jak również osoby spoza swego grona. Uchwała wymaga jednomyślności, chyba że umowa spółki stanowi inaczej”.
Twierdzącą odpowiedź na pierwsze z powyższych pytań dają między innymi niektóre postanowienia sądów rejestrowych (np. z 15 lipca 2008 r., sygn. akt Wa. XIII NS-REJ. KRS/014725/08/669). Rezultaty takiego rozumowania wydają się wszelako zaskakujące i trudne do racjonalnego usprawiedliwienia.
Istota...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta