Dostęp podwładnego do ważnych danych o zakładzie zobowiązuje go do dyskrecji także po rozstaniu
Podejmowania działań konkurencyjnych albo współdziałania z naszymi rywalami mamy również prawo zabronić pracownikom młodocianym, nawet przez jakiś czas po zakończeniu z nimi współpracy
Pracownikiem jest – zgodnie z art. 2 kodeksu pracy – osoba fizyczna zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę, która ukończyła 18 lat, a na warunkach określonych w dziale dziewiątym kodeksu pracy także od 16 do 18 lat, tzw. młodociany. Zobowiązuje się on do wykonywania pracy określonego rodzaju, na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy, w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym, za stosownym wynagrodzeniem.
W trakcie stosunku pracy
W roli strony umowy o zakazie konkurencji w trakcie trwania stosunku pracy może wystąpić każdy pracownik, bez względu na:
- podstawę zatrudnienia,
- rodzaj umowy o pracę, w tym również umowę na okres próbny,
- rodzaj wykonywanej pracy,
- posiadane kwalifikacje,
- zajmowane stanowisko czy sprawowaną funkcję,
- dostęp do informacji (tajemnic) pracodawcy.
W sytuacjach kiedy kodeks pracy dopuszcza zatrudnianie młodocianych, także i oni mogą uzyskać statut takiej umowy. Na zawarcie umowy nie ma również wpływu ograniczona zdolność do czynności prawnych zatrudnionego. Działanie to mieści się bowiem w zakresie czynności prawnych, których podwładny może dokonywać samodzielnie, bez zgody przedstawiciela ustawowego (art. 22 § 3 kodeksu pracy).
Przykład 1Pracodawca podpisał
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta