Szef nie może swobodnie wprowadzić przerywanego systemu czasu pracy
Pracodawca może przewidzieć w rozkładzie czasu pracy jedną przerwę w pracy w ciągu doby trwającą nie dłużej niż pięć godzin. Aby jednak mógł wprowadzić taki przerywany system czasu pracy, musi spełnić jednocześnie kilka warunków
Wprowadzenie przerywanego systemu czasu pracy musi być podyktowane rodzajem lub organizacją procesu pracy, które obowiązują w firmie. Mówi o tym art. 139 § 1kodeksu pracy. Ciągłe i systematyczne zapotrzebowanie na pracę nie będzie raczej sprzyjało wprowadzeniu takiego systemu czasu pracy. Jednak gdy praca jest wykonywana tylko w pewnych okresach w ciągu doby i pracownik nie ma zapewnionej pracy przez cały czas, to pracodawca może wprowadzić dla wszystkich pracowników lub dla niektórych grup przerywany system czasu pracy. Pracownicy pracujący w tym systemie powinni mieć z góry ustalone harmonogramy czasu pracy. Dlatego przerywany system nie może być wprowadzony doraźnie, na zaspokojenie nagłych potrzeb pracodawcy lub według swobodnego uznania pracodawcy.
Trzeba ująć w układzie zbiorowym
Kolejnym warunkiem zastosowania przerywanego systemu czasu pracy jest to, że może być on...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta