Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strony mogą ustanowić zadatek i odstępne

19 listopada 2008 | Dobra firma | Arkadiusz Sobczyk Agnieszka Śniegowska

I szef, i pracownik mogą dawać zadatek przy umowach o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Dopuszczalne jest także odstępne na wypadek zakończenia współpracy

Przez zadatek rozumie się pewną sumę (zadatek pieniężny) lub rzecz ruchomą daną przy zawarciu umowy. Zadatek może oznaczać zawarcie umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia, zaliczkę na poczet świadczenia strony, która go dała (art. 394 § 2 kodeksu cywilnego) w razie wykonania zobowiązania. Może mieć także formę odstępnego (art. 394 § 1 k.c.), gdy druga strona nie wykona umowy. Nie ma znaczenia, czy zadatek daje szef (zobowiązany do świadczenia pieniężnego) czy pracownik (zobligowany do świadczenia niepieniężnego).

Zaliczkę stanowić będzie mogła jedynie kwota wypłacona pracownikowi przez szefa na poczet odszkodowania karencyjnego. Zaliczenie na poczet świadczenia strony, która dała zadatek, jest możliwe tylko wtedy, gdy pieniądze lub rzeczy dane jako zadatek są tego samego rodzaju co przedmiot świadczenia głównego (art. 394 § 2 k.c.). Charakter świadczenia pracownika wyklucza możliwość uiszczenia zadatku w formie zaliczki.

Przykład 1

Przy zawarciu

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8171

Spis treści
Zamów abonament