Nie każdą zapłaconą karę firmie uda się rozliczyć
Przedsiębiorca płaci kary umowne, gdy odstępuje od kontraktu, nieterminowo go wykonuje czy też gdy nie realizuje go w ogóle. Nie zawsze jednak zapłacone kwoty będą u niego kosztem podatkowym
Przepisy zabraniają wrzucać do kosztów podatkowych kar umownych oraz odszkodowań za wady dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłokę w dostarczeniu towaru wolnego od wad albo zwłokę w usunięciu wad towarów lub wykonanych robót i usług. Inne płatności noszące znamiona kar, a niemieszczące się w tym katalogu, mogą być zatem uznane za koszty podatkowe, jeśli są poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Potwierdzają to zarówno pismo Ministerstwa Finansów z 5 maja 1997 r. (PO 3-MD-722-114/97), jak i wyroki sądów (np. NSA z 27 stycznia 2003 r., III SA 1652/2001).
Sprawdźmy zatem, kiedy, zdaniem organów podatkowych, możliwy jest do wykazania związek kary umownej z przychodami podatnika.
Wcześniejsze rozwiązanie
W razie wcześniejszego odstąpienia od umowy o możliwości zaliczenia zapłaconej kary umownej do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta