Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Duma i wstyd czasu Zagłady

19 listopada 2008 | Kultura | Jacek Cieślak
Michał Zadara urodził się  w Warszawie  w 1976 r.  W USA studiował nauki polityczne  i oceanografię. W Nowym Jorku pracował jako asystent public relations, stolarz scenograficzny, informatyk.  W 2001 r. rozpoczął studia na PWST w Krakowie. Specjalizuje się w klasyce polskiej widzianej  z dzisiejszej perspektywy. Wystawił  m.in. „Odprawę posłów greckich”, „Księdza Marka”, „Wesele”, „Operetkę”, „Kartotekę”, „Ifigenię”. Inscenizował współczesne polskie sztuki: „From Poland with Love” i „Wałęsa”. Laureat Paszportu „Polityki”.
autor zdjęcia: Bartek Sadowski
źródło: Fotorzepa
Michał Zadara urodził się w Warszawie w 1976 r. W USA studiował nauki polityczne i oceanografię. W Nowym Jorku pracował jako asystent public relations, stolarz scenograficzny, informatyk. W 2001 r. rozpoczął studia na PWST w Krakowie. Specjalizuje się w klasyce polskiej widzianej z dzisiejszej perspektywy. Wystawił m.in. „Odprawę posłów greckich”, „Księdza Marka”, „Wesele”, „Operetkę”, „Kartotekę”, „Ifigenię”. Inscenizował współczesne polskie sztuki: „From Poland with Love” i „Wałęsa”. Laureat Paszportu „Polityki”.

Jutro w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu odbędzie się premiera polsko-żydowskiego spektaklu „Bat Yam – Tykocin”. Żydowską sztukę wyreżyseruje z polskimi aktorami Izraelka Yael Ronen, a polską, z zespołem izraelskim, Michał Zadara

Rz: Bohaterka pana spektaklu „Tykocin” ma dostać medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej. Do uroczystości nie dochodzi, ponieważ polscy dziennikarze i naukowiec podważają fakt bohaterstwa kobiety. Czy to prawdziwa historia?

Michał Zadara: Zdarzyła się obywatelowi Ukrainy. Sztuka Pawła Demirskiego i moja to fikcja.

Nie uważa pan, że pisanie o Polce, która zafałszowała przeszłość, by mieć drzewko w Yad Vashem, może rzucić cień na tych, którzy je tam mają?

Fabuła jest taka, że dziennikarz i naukowiec, opierając się na historycznych poszlakach, podważają udział jednej pani w ratowaniu Żydów. Przekonują ambasadora Izraela, by do czasu wyjaśnienia sprawy nie dopuścił do uroczystości. W finale okazuje się, że staruszka pomagała Żydom i medal jej się prawdopodobnie jednak należy.

To staruszka uratowała tych Żydów?

Odetchnął pan z ulgą? Czuje się pan lepiej, bo ta Polka jest jednak bohaterką?

Oczywiście, że się cieszę. A pan uważa, że wszyscy byli antysemitami?Obie części spektaklu, czyli moja i przygotowana przez Yael Ronen, mówią o tym, że z historii wybieramy tylko tę część, która przynosi nam korzyść. Utożsamiamy się z bohaterami i ofiarami, bo to daje nam prawo do moralnej euforii i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8171

Spis treści
Zamów abonament