Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sposób wynagradzania podwładnych powinien być ustalony w regulaminie

19 listopada 2008 | Gazeta prawa i podatków | Izabela Rakowska-Boroń

Jeżeli zatrudniamy co najmniej 20 osób, ale nie są one objęte zakładowym lub ponadzakładowym układem zbiorowym pracy, powinniśmy wprowadzić regulamin wynagradzania

Nie wszyscy jednak pracodawcy muszą wprowadzić w firmie regulamin wynagradzania. Nie dotyczy to tych, u których w firmach obowiązuje zakładowy lub ponadzakładowy układ zbiorowy pracy, którego postanowienia pozwalają na określenie indywidualnych warunków umów o pracę. Jeśli jednak ich podwładni nie są objęci postanowieniami takiego aktu zakładowego, ich szef powinien wprowadzić regulamin wynagradzania. Pod warunkiem oczywiście, że zatrudnia co najmniej 20 pracowników. Nie przelicza ich przy tym na etaty. Jeśli zatrudnia mniej osób, nie musi tworzyć takiego regulaminu. Wtedy jednak warunki wynagradzania i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą powinien określić w umowach o pracę.

Regulamin wynagradzania dotyczy wszystkich pracowników zatrudnionych u pracodawcy, niezależnie od podstawy nawiązania stosunku pracy i wymiaru ich czasu pracy.

Trzeba określić system zapłaty

W treści regulaminu muszą się znaleźć przede wszystkim postanowienia dotyczące warunków wynagradzania za pracę. Powinny być one na tyle jasne, aby na ich podstawie szef mógł konkretyzować umowy o pracę zawierane z pracownikami. A zatem powinien określić obowiązujące u niego systemy wynagradzania, np. czasowy, prowizyjny czy akordowy.

Za minimum treści regulaminu wynagradzania należy uznać nie tylko postanowienia pozwalające na określenie wysokości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8171

Spis treści
Zamów abonament