Słowa Berlusconiego nic nie kosztują
Wypowiadając się przeciw tarczy antyrakietowej, Berlusconi podważa sojusz z USA. Opowiada się zaś po stronie Rosji, w której zamordystyczny komunizm nie tyle upadł, ile się przepoczwarzył. Budzi to mój niesmak – mówi włoska publicystka Maria Giovanna Maglie
Rz: Premier Silvio Berlusconi sprzeciwia się uznaniu niepodległości Kosowa, powtarza tezę, że odpowiedzialność za konflikt rosyjsko-gruziński leży po stronie Gruzji, a ideę budowy tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach uznaje za prowokowanie Rosji. To stanowisko sprzeczne z decyzjami Unii i Stanów Zjednoczonych. Czyżby Włochy prowadziły własną politykę zagraniczną?
Berlusconi zawsze aspirował do odgrywania w polityce zagranicznej wielkiej roli – arbitra, rozjemcy, zausznika i doradcy wielkich tego świata. To kwestia ambicji. W końcu we Włoszech osiągnął wszystko, choć nie kryje, że chciałby zostać prezydentem. Pierwszym warunkiem, żeby pełnić rolę rozjemcy, jest opinia człowieka niezależnego. To właśnie dlatego Berlusconi zajmuje stanowisko inne niż Unia, NATO i USA.
Ależ to nie jest stanowisko niezależne, tylko zgodne z tym, co głosi rosyjska propaganda.
Powiedzmy, że Berlusconiemu nie zawsze się to udaje, nie zawsze może liczyć na dobrych doradców i nie zawsze ma dobre informacje. Od dłuższego czasu – z pewnością pod wpływem przyjaźni z Putinem –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta