Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niekończąca się historia, czyli o niezgodności ustawy o VAT z prawem unijnym

19 listopada 2008 | Prawo | Piotr Litwin Agata Rutkowska
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Piotr Litwin, Agata Rutkowska - Podatnicy wydają się już pogodzeni z brakiem zgodności ustawy o VAT z dyrektywą oraz wspólnotowym orzecznictwem. Dlatego fakt, iż nowelizacja ustawy nie usuwa wszystkich niezgodności, ale wręcz tworzy kolejne, nie wywołuje już emocji – piszą menedżer w Zespole Doradztwa Podatkowego Accreo Taxand i konsultantka w tym zespole

Część niezgodności zostanie jednak usunięta. Znamiennym przykładem mogą być przepisy dotyczące kaucji gwarancyjnej obowiązkowej dla nowych podatników ubiegających się o zwrot podatku. Kwestią tą zajmował się w ostatnim czasie Europejski Trybunał Sprawiedliwości (sprawa C-25/07 Sosnowska przeciwko dyrektorowi Izby Skarbowej we Wrocławiu). W wyroku ETS wyraźnie wskazał na niezgodność polskich przepisów z dyrektywą 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (dyrektywa 112).

W kwestii terminu zwrotu podatku ETS wypowiedział się już wcześniej. W sprawie C-78/00 (Komisja przeciwko Republice Włoskiej) stwierdził, iż zwrot nadwyżki naliczonego VAT nie może się wiązać z ryzykiem finansowym dla podatnika i z tego względu powinien następować w rozsądnym czasie. Mimo braku wskazania definicji pojęcia „rozsądnego czasu” trudno twierdzić, że obowiązujące 180 dni to rozsądny termin. Nowelizacja ustawy o VAT skraca ten termin do 60 dni.

W nowelizacji przewidziana została również zmiana zakresu czynności wyłączonych z opodatkowania VAT, tj. wyłączenie transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa (na mocy obowiązującej ustawy wyłączona była transakcja zbycia zakładu „oddziału” samodzielnie sporządzającego bilans). Zmiana ta wydaje się mieć swe źródło w wyroku ETS (sprawa C-497/01 Zita Modes) stwierdzającym, że wyłączenie z opodatkowania VAT (jeśli zostało przewidziane w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8171

Spis treści
Zamów abonament