Każda praca dla rywala poprzedniego szefa to naruszenie zakazu
Podwładny związany umową o zakazie konkurencji nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy lub świadczyć pracy dla podmiotu konkurencyjnego. Kluczowe znaczenie ma zatem sprecyzowanie pojęcia „konkurencyjność“
Kodeks pracy nie zawiera jednak jego definicji. Biorąc pod uwagę dorobek nauk ekonomicznych, a w szczególności stosowanych w nich definicji rynku, działalność konkurencyjna to taka, gdzie podmioty oferują taki sam typ produktów (usług) lub ich substytuty o tych samych lub zbliżonych walorach użytkowych, odbiorcom mającym te same oczekiwania na wspólnym obszarze geograficznym.
Musi być ten sam rodzaj produktów
Konkurencja zatem występuje wtedy, gdy podmioty mają tych samych adresatów, i nie ogranicza się jedynie do wspólnoty produktów. Z oczywistych powodów obejmuje ona substytuty oraz uwzględnia element geograficzny. Jednak oferowanie takiego samego co do rodzaju produktu na tym samym rynku nie oznacza, że zachodzi konkurencyjność. I tak np. wytwórca tych samych co do rodzaju produktów użytkowych nie konkuruje z producentem tych samych produktów o charakterze ekskluzywnym, które w ocenie specjalistów od marketingu służą zaspokajaniu potrzeby prestiżu i są nabywane z tego właśnie powodu, a nie w celu wykorzystywania walorów użytkowych towaru. Podobnie do konkurencji podchodzi ustawa z 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (DzU z 2007 r. nr 50, poz. 331 ze zm.). Według niej konkurent to przedsiębiorca, który wprowadza lub może wprowadzać albo nabywa lub może nabywać w tym samym czasie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta