Po co nam do szczęścia katalog cnót
Żeby mieć dobre życie, trzeba zadbać o te cechy charakteru, które nie są dziś trendy, ale brzmią znajomo, np. pokora – mówi prof. Ewa Trzebińska
Rz: Miłość, nadzieja i wybaczanie – na tym koncentruje się psychologia pozytywna?
Ewa Trzebińska: Gdy mówimy o tych pojęciach, każdemu się wydaje, że wie, o co chodzi. Jednak nauka uściśla je i uzupełnia o sprawdzoną, a nie potoczną wiedzę.
W romantycznym i powszechnym wyobrażeniu miłość jest w życiu najważniejsza.
To byłoby zbyt proste. Dla różnych ludzi w różnych okresach ich życia różne rzeczy są ważne, niekoniecznie miłość. To zależy od stawianych sobie celów i kontekstu kulturowego. Trudno opierać szczęście na jednym tylko składniku. Czym jest dobre życie?
Z jednej strony jest ono dobre, szczęśliwe, wówczas gdy tak je odczuwamy. Niezależnie od tego, jak ktoś z boku je ocenia. Z drugiej strony podlega jednak ocenie, choćby naszej własnej, bo już w samym przymiotniku „dobre” jest osąd.
Ed Diener (prof. psychologii, któremu kiedyś nadano nawet przydomek Doktor Szczęście – red.) mówił, że dobre życie to takie, które lubimy i które odpowiada naszym standardom. Mimowolnie jednak przykładamy do swego życia kryteria zewnętrzne. Często określamy je wtedy jako trudne, choć czujemy, że jednak dobrze je przeżywamy. Co więcej, wydaje nam się, że jest ono dobre właśnie dlatego, że pojawiają się w nim trudności. I w takim myśleniu tkwi nasza siła. Na czym ona polega, co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta