Albo skomplikowane e-faktury, albo tony papieru
Tylko firmy, które spełniają kryteria niezbędne do wystawiania faktur elektronicznych, mogą przestać drukować te dokumenty i wysyłać je przez Internet
Przepisy o VAT pozwalają firmom na wystawianie faktur w formie elektronicznej. Związane jest to z koniecznością spełnienia bardzo rygorystycznych wymagań. Oznacza to wysokie koszty wdrożenia takiego rozwiązania. Dla małych i średnich firm jest to zwykle nieopłacalne. Także one chciałyby jednak ograniczyć liczbę drukowanych dokumentów.
Nie widzą także powodu, aby wysyłać faktury zwykłym listem, skoro mogą to zrobić pocztą elektroniczną (na fakturze jest przecież już wymagany podpis sprzedawcy). Niestety, przepisy nie pozwalają na tego rodzaju uproszczenia. Potwierdzają to liczne odpowiedzi ministra finansów na pytania podatników.
Kopię trzeba wydrukować od razu
Problemem tym zajmowała się Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 16 września 2008 r. (ILPP2/443-552/08-3/SJ). Przedsiębiorca, który zwrócił się z wnioskiem, wystawia miesięcznie około 5000 faktur, których kopie musi przechowywać. Wydrukowanie takiej liczby dokumentów powoduje znaczne koszty. Ponadto do ich przechowywania potrzebne jest duże pomieszczenie. Z tych powodów wnioskodawca rozważa przechowywanie kopii faktur VAT w inny sposób, np. na płycie CD. Podkreśla,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta