Zakup od jednego właściciela może być zwolniony, od dwóch opodatkowany
Sprzedaż udziału we współwłasności nieruchomości to świadczenie usług, a nie dostawa towarów – to teza wyroku NSA, który może mieć poważne skutki dla podatników działających na rynku budowlanym
Chodzi o orzeczenie NSA z 1 października 2008 r. (I FSK 1242/07). Opisywaliśmy je w DF z 10 – 11 listopada br., warto jednak wskazać szerzej praktyczne konsekwencje tego wyroku.
Udział to nie rzecz...
Przypomnijmy, co stwierdził w tej sprawie najpierw WSA, a potem NSA. Zdaniem sądu I instancji udział we współwłasności stanowi prawo przysługujące współwłaścicielowi i w związku z tym jego sprzedaż nie może być utożsamiana ze sprzedażą rzeczy, która ma charakter materialny.
WSA zauważył, że definicja towarów zawarta w ustawie o VAT mówi o częściach budynków i budowli, posługując się pojęciem części w znaczeniu fizycznym. Współwłasność nie podlega podziałowi, który umożliwiałby wyodrębnienie uprawnień poszczególnych współwłaścicieli lub fizyczne wyodrębnienie części nieruchomości. Dodatkowo WSA podkreślił, że pojęcie towaru odnosi się wyraźnie do przedmiotów materialnych, a nie do prawa przysługującego wobec tych przedmiotów. Konsekwentnie, skoro sprzedaż udziału stanowi sprzedaż prawa, a nie materialnej części budynku, to nie można mówić o dostawie towaru. Z tego względu sprzedaż udziału we współwłasności nieruchomości należy uznać za świadczenie usług.
...ale prawo majątkowe
NSA podtrzymał tę argumentację, zauważając, że w przypadku współwłasności budynku każdy ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta