Jak rozliczyć sprzedaż auta w komisie i likwidowanej spółce
Ekspert odpowiada na pytania związane z opodatkowaniem VAT oraz obowiązkiem rejestrowania sprzedaży samochodów w kasie fiskalnej
Zwolnienie po sześciu miesiącach
Prowadzę komis samochodowy i nabywam pojazdy w celu odsprzedaży. Ostatnio kupiłem auto i dostałem fakturę z adnotacją „sprzedaż zwolniona z VAT”. Od sprzedającego uzyskałem informację, że przysługuje mu zwolnienie, ponieważ od samochodu został odliczony VAT w wysokości 6000 zł. Tymczasem w urzędzie skarbowym, w którym się rozliczam, dowiedziałem się, że jeżeli sprzedam auto przed upływem sześciu miesięcy, będę musiał zapłacić VAT. Czy jest to właściwa interpretacja przepisów, jeżeli wiadomo, że nabywam pojazdy po to, żeby je jak najszybciej sprzedać? Czy nie ma przepisów, które precyzują zasady rozliczenia w przypadku, gdy nabywamy pojazdy nie do użytkowania, lecz do odsprzedaży?
O zasadach rozliczania sprzedaży pojazdów w komisie samochodowym mówi art. 7 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o VAT. Wynika z niego, że transakcje w komisie rozlicza się jako dostawy towarów. Zatem wstawienie pojazdu w komis dokumentowane jest fakturą lub umową sprzedaży (gdy wstawia go osoba niebędąca podatnikiem VAT) i stanowi nabycie pojazdu przez komis (oczywiście tylko w systemie VAT). Sprzedaż pojazdu w imieniu klienta dokumentowana jest fakturą i traktowana jako dostawa wykonywana przez komis.
Gdy przy nabyciu pojazdu przez komis wystawiono fakturę z VAT, komis odlicza cały podatek, ponieważ nie dotyczy go ograniczenie stosowane przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta