Podwładny może powstrzymać się od pracy
Gdy osoba zatrudniona przy liniach wysokiego napięcia ma gorszy dzień, może swoich zadań nie wykonać. Musi tylko powiadomić przełożonego.
W razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma się prawo powstrzymać od wykonywania pracy. Musi jednak niezwłocznie zawiadomić o tym pracodawcę. Tak wynika z art. 210 § 1 kodeksu pracy (k.p.).
Za czas powstrzymania się od pracy pracownikowi należy się wynagrodzenie. Powinno to być wynagrodzenie równe temu, które otrzymałby, gdyby pracę wykonywał – w przeciwieństwie do wynagrodzenia przysługującego w razie przestoju, które jest należne w ograniczonej wysokości.
Czasem to obowiązek
W niektórych sytuacjach pracownik ma nie tylko prawo, ale i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta