Urlopy ojcowskie stały się faktem
Obydwoje pracujący rodzice otrzymają dodatkowe zwolnienia z tytułu urodzenia się dziecka. Na te świadczenia trzeba jednak będzie poczekać
Sejm uchwalił tzw. ustawę prorodzinną, nowelizującą m.in. przepisy kodeksu pracy związane z rodzicielstwem. Najważniejsze z perspektywy pracownika jest wydłużenie urlopów macierzyńskich. Przyjęto jednak inne rozwiązanie, niż pierwotnie proponował rząd.
Na dwie części
Docelowo urlop macierzyński ma być podzielony na 20-tygodniową część obligatoryjną i sześciotygodniową fakultatywną. Decyzja o tym, jaka część fakultatywnego urlopu zostanie wykorzystana, ma zależeć tylko od rodzica. W debacie nad ustawą pojawiały się jednak obawy, że pracodawcy będą wywierać naciski na kobiety, by wracały do pracy zaraz po wykorzystaniu części obowiązkowej.
– Zachodzi obawa, że niektórzy pracodawcy mogą skłaniać pracownice do rezygnacji z dodatkowej części urlopu. Gdyby przyznany przez Sejm maksymalny jego wymiar był dużo krótszy, opowiadałbym się za urlopem bez podziału na część obowiązkową i fakultatywną. Decyzja Sejmu przyznaje matkom chyba najdłuższe w Europie urlopy macierzyńskie, w innych krajach naszego kontynentu wynoszą one średnio 16 – 18 tygodni – mówi prof....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta