Kto kieruje gminą pod nieobecność szefa
Ustawa o samorządzie gminnym przewiduje sytuacje, w których zadania i kompetencje wójta przejmuje jego zastępca. Mają one charakter szczególny i wiążą się m.in. z długotrwałą chorobą lub aresztowaniem osoby pełniącej funkcję organu wykonawczego
Wójt w celu efektywnej realizacji swoich zadań i kompetencji może powołać – w drodze zarządzenia – swojego zastępcę lub zastępców. Osoby powołane na to stanowisko nie posiadają żadnych własnych. Wszystkie powierzone zadania wykonują „z upoważnienia” wójta, burmistrza, prezydenta miasta. Wyjątek od tej zasady zawiera art. 28g ustawy o samorządzie gminnym, dodany do jej przepisów w nowelizacji z 8 lipca 2005 r. (DzU z 2005 nr 175, poz. 291). Zgodnie bowiem z tym przepisem zastępca wójta przejmuje obowiązki organu wykonawczego w sytuacjach, w których nie może on pełnić funkcji. W gminach, w których powołano więcej niż jednego zastępcę, zadania i kompetencje wójta wykonuje w tych sytuacjach wskazany imiennie w zarządzeniu wójta pierwszy zastępca.
W sytuacjach określonych w ustawie
Przejęcie zadań i kompetencji organu wykonawczego gminy następuje z mocy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta