Nowe wyzwania dla instytucji z Bretton Woods
Dziś nikt już nie ma złudzeń, że w ślad za załamaniem największych gospodarek świata recesja dotknie także kraje najuboższe, piszą przedstawiciele Polski w Banku Światowym w Waszyngtonie
Po raz pierwszy w historii instytucji powołanych na mocy traktatu z Bretton Woods w 1944 roku, stojących na straży globalnej stabilności finansowej (MFW) i usuwania różnic w poziomie rozwoju krajów (Bank Światowy), świat staje przed wyzwaniem poważnego kryzysu, a właściwie bezprecedensowego nałożenia negatywnych szoków podażowych – cen żywności i nośników energii – na negatywny szok popytowy.
Kryzys energetyczny
Jak wynika z danych MFW, ceny nośników energii wzrosły w ciągu ostatnich pięciu lat o ponad 400 proc., w tym dwukrotnie w okresie minionego roku, zanim rozpoczął się aktualny spadek cen. Obserwowany wzrost wynikał zarówno z czynników popytowych – których znaczenie w kontekście obecnej sytuacji gospodarczej znacząco spadło, odzwierciedlone chociażby w obniżających się cenach ropy w ostatnich tygodniach –jak również czynników podażowych, których znaczenie dla rynków wciąż pozostaje istotne.
W przypadku popytowych źródeł wzrostu cen energii mieliśmy do czynienia z wysokim tempem globalnego wzrostu gospodarczego, w tym zwłaszcza gospodarek: Chin, Indii i Stanów Zjednoczonych. W drugim przypadku pojawił się cały wachlarz czynników o charakterze podażowym – począwszy od zmniejszenia wydobycia i eksportu ropy przez kraje Bliskiego Wschodu, poprzez subsydia na paliwa w krajach Azji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta