Pracodawca nie musi sporządzać jednego planu urlopów na cały rok
Chcesz wiedzieć, kiedy w przyszłym roku twoi podwładni chcą wziąć urlop wypoczynkowy? Sporządź plan ich urlopów. Dzięki temu będziesz mógł zapewnić sprawne funkcjonowanie firmy podczas ich nieobecności
Izabela Rakowska-Boroń
Nie w każdej firmie musi powstać plan urlopów. Musi on zostać przyjęty tylko u tych pracodawców, w których firmach działają związki zawodowe, które się nie zgodziły, by pracodawca nie planował zbiorowo terminu wypoczynku załogi. Tam, gdzie nie ma takich organizacji lub gdzie nie chcą one planów urlopowych, pracodawca nie musi ich sporządzać.
Muszą być dwa
Nie ma też obowiązku sporządzania jednego planu na cały rok. Jeżeli szef uzna, że wygodniej będzie przygotować dwa półroczne plany, to nie ma przeszkód, by tak właśnie się stało. Plan urlopowy można sporządzić nawet w ciągu trwającego już roku kalendarzowego. Nie ma też przeszkód, aby plany dotyczące krótszych okresów mogły być sporządzane sukcesywnie w ciągu roku.
Tworząc plan urlopów, pracodawca musi wziąć pod uwagę wnioski pracowników dotyczące terminów, w których chcieliby oni odpocząć. Szef powinien więc określić termin, w jakim załoga powinna zgłosić mu preferowane przez siebie okresy wypoczynku. Po jego upływie ustala terminy, w jakich poszczególni zatrudnieni będą mieli wolne od pracy. Oczywiście, biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia normalnego toku pracy firmy.
Jeżeli pracownik nie określi, kiedy chce skorzystać z urlopu, pracodawca może samodzielnie zaplanować mu termin wypoczynku. Będzie to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta