Trzeba się liczyć z dużym ryzykiem
Mogą przynieść wysokie zyski. Ale z powodu obecnego kryzysu być może trzeba będzie na nie czekać jeszcze dłużej niż zwykle
Na polskim rynku od dawna działają fundusze private equity – inwestujące w spółki, które nie są notowane na giełdzie – obsługujące inwestorów instytucjonalnych, np. Enterprise Investors czy Innova Capital. Natomiast drobni inwestorzy dopiero od 2007 roku mogą kupować certyfikaty podobnych funduszy: Investor LBO FIZ czy Secus I FIZ.
Fundusze private equity (aktywów niepublicznych) funkcjonują jako zamknięte. Prowadzą elastyczniejszą politykę inwestycyjną niż otwarte. Mogą dowolnie wybierać rodzaje inwestycji i dzielić między nie środki.
Certyfikaty takich funduszy są sprzedawane podczas subskrypcji, która zwykle trwa kilka tygodni. I tak od 7 do 27 stycznia 2009 r. inwestorzy będą mogli kupić w placówkach Banku BGŻ certyfikaty funduszu Investor LBO FIZ. Aby złożyć zapis, nie trzeba mieć rachunku inwestycyjnego w domu maklerskim. Minimalna wielkość inwestycji to jeden certyfikat; jego cenę poznamy w pierwszych dniach 2009 r. Na koniec trzeciego kwartału 2008 r. certyfikaty poprzednich emisji były wyceniane po 1162 zł za sztukę.
W 2009 r. również Copernicus Capital TFI planuje emisję certyfikatów funduszu Secus I FIZ. Prospekt emisyjny tego funduszu znajduje się obecnie w Komisji Nadzoru Finansowego (został złożony pod koniec 2007 r.).
Zarówno certyfikaty Investor LBO FIZ, jak i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta