Technologie przyszłości
Rozmowa: Eugeniusz Wasilewski, prezes UNIHOUSE
Rz: UNIHOUSE zaczyna być znany jako firma budowlana stosująca innowacyjne technologie?
Eugeniusz Wasilewski: To prawda. Stosujemy dwie nowoczesne technologie budowlane mało znane w Polsce, oparte na metodach typowo przemysłowych.
Pierwszą z nich jest technologia ceramiczna (w skrócie CETE). Polega na tym, że ściany murujemy nie na budowie, lecz w hali produkcyjnej. Murują nie murarze, a automatyczna linia produkcyjna obsługiwana przez dwóch operatorów. Maszyna produkuje zaprawę murarską, ściele ją równą warstwą, dając idealną spoinę, przecina i ustawia pustaki. Na budowę dociera już gotowa ściana budynku wykonanego z najwyższą starannością. Mamy zimę. Wyobraźmy sobie realny o tej porze trzaskający mróz i zasypane śniegiem budowy. A u nas w cieplutkiej hali „mury pną się do góry”, i to nawet bez fundamentów i bez pozwolenia na budowę, które dopiero się uprawomocnia. Możemy bowiem ściany produkować i magazynować często na zapas. I to nie tylko ściany nadziemia, ale i ściany fundamentowe. Technologię tę stosujemy od kilku lat, ale dopiero od roku dysponujemy niemiecką linią technologiczną sfinansowaną w połowie ze środków UE.
Drugą innowacyjną w polskich warunkach jest technologia budowy domów w szkielecie drewnianym. Technologia ta zwana jest skandynawską lub niemiecką (nie mylić z mało uprzemysłowioną technologią kanadyjską). Istotą tej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta