Co może zrobić firma, gdy jej dłużnik pozbywa się majątku
Gdy nasz kontrahent zachowuje się wobec nas nielojalnie i chcąc uchronić się przed egzekucją, wyzbywa się składników swojego majątku na rzecz osoby trzeciej, nie musimy się temu bezczynnie przyglądać
Z pomocą przychodzą nam przepisy kodeksu cywilnego dotyczące tzw. skargi pauliańskiej (art. 527 i nast. kodeksu cywilnego). Chroni ona wierzyciela przed pokrzywdzeniem w wyniku dokonania przez dłużnika czynności prawnej.
Na czym polega? Otóż przedsiębiorca, który jest wierzycielem, może żądać, by czynność prawna dłużnika została uznana w stosunku do niego za bezskuteczną i by w konsekwencji mógł poszukiwać zaspokojenia z tego, co wskutek czynności wyszło z majątku dłużnika lub do niego nie weszło.
Wierzyciel, nie mogąc zaspokoić swojego roszczenia z majątku dłużnika, będzie mógł tego dokonać z majątku osoby trzeciej.
GPP>przykładJan K. prowadzący działalność gospodarczą pożyczył od Marka Z. 18 000 zł. Miał je oddać 15 grudnia. Ponieważ termin spłaty minął, a on pieniędzy nie oddał i wiedział, że nie ma nadal wolnych środków, podarował swój samochód synowi – Bartkowi K. Bał się bowiem, że wierzyciel może próbować wyegzekwować należne mu pieniądze w ten sposób. W tej sytuacji Marek Z. będzie mógł dochodzić spłaty pożyczki bezpośrednio od Bartka K.
Konieczne warunki
Skarga...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta