Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Programistę komputerowego szef rozliczy z efektów pracy, a nie z siedzenia za biurkiem

31 grudnia 2008 | Dobra firma | Agata Lankamer-Prasołek Łukasz Prasołek
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Jeśli na bieżąco nie możesz skontrolować podwładnego i przebiegu jego pracy, określ mu zadania do wykonania i rozlicz z efektów. Tak najczęściej zatrudniani są na etacie przedstawiciele handlowi

Niekiedy też trzeba skrócić czas pracy, np. przy zajęciach uciążliwych czy monotonnych.

Nie zawsze czas pracy będzie rozliczany na podstawie ośmiogodzinnej normy dobowej i 40-godzinnej tygodniowej. Kodeks pracy przewiduje systemy, w których normy mogą być krótsze albo w których co do zasady sprawdzamy efekty pracy. Dopiero w drugiej kolejności czas poświęcony na ich wypracowanie.

System zadaniowego czasu można wprowadzić, gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy, jej organizacją albo miejscem jej wykonywania (art. 140 k.p.). Głównie stosuje się go u pracowników, u których nie ma możliwości kontroli wykonywania pracy, np. przedstawicieli handlowych. Podobnie przyda się przy zmiennym zapotrzebowaniu na pracę oraz braku stałych godzin pracy. Odnosi się to do zajęć, których wykonywanie nie zależy od normalnego rytmu funkcjonowania zakładu, np. sprzątaczek.

Jak wprowadzić

Ten system wprowadzamy w regulaminie pracy bądź układzie zbiorowym pracy, ale również w umowie o pracę bądź obwieszczeniu, jeśli w firmie nie ma układu zbiorowego ani regulaminu. Wolno nim objąć zarówno jednego pracownika, jak i całą grupę. Wiąże się to z koniecznością określenia pracownikowi indywidualnego wymiaru zadań do wykonania oraz czasu, w którym zadania takie powinny zostać wykonane.

W praktyce na podstawie tak określonego wymiaru...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8205

Spis treści
Zamów abonament