Warta na Renie
Tymczasem Niemcy gotowali się do dużej kontrofensywy. 19 sierpnia 1944 roku Hitler pierwszy raz wspomniał o manewrze zaczepnym, który miał zmienić sytuację strategiczną na froncie zachodnim.
O wyborze miejsca przyszłego ataku wódz Trzeciej Rzeszy zdecydował we wrześniu, gdy otrzymał informacje wywiadu o słabej obsadzie amerykańskiego frontu w Ardenach.
Operację, której nadano kryptonim „Wacht am Rhein” (Warta na Renie), przygotowywano od końca września w ścisłej tajemnicy. Atakując przez Ardeny, Hitler chciał odzyskać inicjatywę na froncie zachodnim oraz oskrzydlić i pobić alianckie armie w Belgii. Celem politycznym ofensywy było nakłonienie rządów mocarstw zachodnich do rezygnacji z żądania bezwarunkowej kapitulacji Niemiec i wymuszenie na nich podjęcia rozmów pokojowych.
Niemieckie natarcie pancerne miało być wyprowadzone z przygranicznego rejonu gór Eifel i skierowane przez belgijskie Ardeny w kierunku rzeki Mozy pomiędzy miastami Namur i Liege. Dalsze uderzenie miało...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta