Ardeny
Wzniesienia Ardenów – ciągnące się od nadreńskich gór Eifel przez Belgię po francuską Szampanię, na południu sięgające Luksemburga – były w dawnych wiekach polem niezliczonych starć między Francuzami, Niemcami i Holendrami.
Ale przed stu laty francuscy wodzowie i sztabowcy uznali, że lasy i wzgórza o wysokości 400 – 500 m pocięte ciasnymi dolinami i dopływami Mozy to zbyt trudny teren, by prowadzić w nim nowoczesną wojnę. Generałowie niemieccy mieli inne zdanie. W 1914 r. pobili tu Francuzów, otwierając sobie drogę na Paryż, a w 1940 r. przez Ardeny przeszły, omijając linię Maginota, pancerne dywizje Wehrmachtu. Dopiero w 1944 r. taka sztuka się Niemcom nie udała.
W czasach rzymskich ziemie dzisiejszej Walonii od Sambry po Ren zajmowały nieprzebyte puszcze, które swą nazwę, Arduenna Silva, zawdzięczały pogańskiej bogince Arduinnie. Choć na północy regionu, w okolicach Liege, już w XVIII w. dokonała się dzięki bogatym złożom rud metali i minerałów słynna walońska rewolucja przemysłowa – druga na świecie po angielskiej. Lasy, tartaki i zakłady drzewne nadal odgrywają ważną rolę w gospodarce regionu. Coraz większego znaczenia nabiera turystyka. Malownicze krajobrazy Ardenów, torfowiska, wrzosowiska i wartkie czyste rzeki przyciągają w te...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta