Bądź ostrożny, typując do grupy odchodzących
Dobrze się zastanów, zanim ustalisz kryteria doboru do redukcji grupowych. Niewłaściwy wybór może bowiem spowodować konieczność ponownego przyjęcia podwładnego do pracy lub zapłaty odszkodowania
Pracodawca zamierzający przeprowadzić zwolnienie grupowe musi zawiadomić na piśmie zakładowe organizacje związkowe albo – gdy ich nie ma – reprezentantów pracowników oraz właściwe powiatowe urzędy pracy m.in. o proponowanych kryteriach doboru do zwolnienia. To wymóg art. 2 ust. 3, 6 i 7 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.). Kryteria są następnie przedmiotem konsultacji – odpowiednio z organizacjami związkowymi albo przedstawicielami pracowników. Ostateczne kryteria zamieszcza się w porozumieniu ze związkami lub w regulaminie, gdy porozumienie nie zostanie zawarte lub gdy u danego pracodawcy nie ma zakładowej organizacji związkowej. Powinny też zostać powtórzone w drugim zawiadomieniu do urzędu pracy.
Brak definicji
Ustawa używa pojęcia kryteriów doboru do zwolnienia grupowego, ale go nie definiuje. Brak jest również choćby przykładowego katalogu kryteriów. Z pewnością nie ułatwia to zadania pracodawcom. Ustalając kryteria, muszą oprzeć się przede wszystkim na ogólnej zasadzie niedyskryminacji w zatrudnieniu, orzecznictwie SN oraz na zdrowym rozsądku.
Jedno czy kilka
W związku z tym, że ustawa posługuje się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta