Miejską filharmonię trzeba wpisać do rejestru
Prowadzenie działalności kulturalnej jest zadaniem własnym jednostek samorządu terytorialnego o obowiązkowym charakterze
Formami organizacyjnymi działalności kulturalnej są w szczególności: teatry, opery, orkiestry, instytucje filmowe, kina, muzea czy biblioteki. Instytucje te utworzone przez jednostki samorządu terytorialnego uzyskują osobowość prawną.
Działalność mogą rozpocząć z chwilą wpisu do rejestru prowadzonego odpowiednio przez gminę, powiat lub województwo. Wpisu do tego rejestru dokonuje się z urzędu. Natomiast kwestie związane ze sposobem prowadzenia rejestru instytucji kultury reguluje rozporządzenie ministra kultury i sztuki z 17 lutego 1992 r.
Księgę rejestrową należy prowadzić zgodnie ze wzorem, który stanowi załącznik do zarządzenia, przy czym należy mieć na uwadze fakt, że dla każdej instytucji kultury prowadzi się oddzielną księgę rejestrową, oznaczoną kolejnym numerem. Przepis § 2 rozporządzenia w sprawie sposobu prowadzenia rejestru instytucji kultury stanowi, że każda księga rejestrowa składa się z czterech działów. Pierwszy zawiera oznaczenie instytucji kultury, do którego wpisuje się w odrębnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta