Jak przygotować i przeprowadzić coroczne zgromadzenie wspólników
Zbliża się termin zatwierdzenia rocznych sprawozdań finansowych. W spółce z o.o. wymaga to najczęściej zebrania się jej właścicieli
Zgromadzenie wspólników to najwyższa instancja każdej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Musi zebrać się przynajmniej raz w roku, najczęściej do końca czerwca, i dokonać swoistego rozliczenia działalności. Obraduje wówczas jako zgromadzenie zwyczajne. To wtedy wspólnicy zatwierdzają sprawozdanie finansowe spółki i sprawozdanie z jej działalności, dzielą zysk, a także udzielają absolutorium członkom organów.
Nie są jednak wykluczone spotkania częstsze. Temu służą zgromadzenia nadzwyczajne. O tym, czy i jak często te ostatnie będą zwoływane, decyduje sytuacja w konkretnych spółkach.
Aby zgromadzenie w ogóle się odbyło, wspólnicy muszą o nim wiedzieć. Kodeks spółek handlowych (k.s.h.) dość rygorystycznie podchodzi do sposobu zawiadomienia ich o planowanym zgromadzeniu. Przestrzeganie przepisów ma tu niebagatelne znaczenie. Niezadowoleni z wyników będą bowiem mogli wykorzystać wszystkie nieprawidłowości do zakwestionowania podjętych na zgromadzeniu uchwał.
Ustawodawca nie zdecydował się na określenie pisma rozsyłanego przez spółkę jakimś jednym pojęciem. Raz mowa jest o zawiadomieniu, raz o zaproszeniu. Spółce wolno rozesłać je na trzy sposoby: listami poleconymi, przesyłkami kurierskimi albo – o ile...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta