Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kara porządkowa pozwala na zwolnienie podwładnego

21 kwietnia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Sylwia Gortyńska

W oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy zawartej na czas nieokreślony szef ma obowiązek podać uzasadnienie swojej decyzji. Powód musi być jasny, konkretny i zrozumiały dla pracownika

Z osobą, która pracuje na podstawie umowy na czas nieokreślony, nie tak łatwo się rozstać. Kodeks pracy, chroniąc trwałość takiego stosunku pracy, wymaga, by pracodawca, który postanowił rozwiązać angaż za wypowiedzeniem, zawsze podał przyczynę swojej decyzji. Tak nakazuje art. 30 § 4 kodeksu pracy.

Ma być ona zrozumiała dla zwalnianej osoby. To ona ma wiedzieć i rozumieć, dlaczego pracodawca wypowiedział jej umowę o pracę.

Powody mogą być różne. Sąd Najwyższy w wyroku z 3 października 2008 r. (II PK 62/08) uznał, że przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę może być wcześniejsze nałożenie na pracownika kary porządkowej. Zwolniony nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8298

Spis treści
Zamów abonament