Deweloper upadł, prawo do garażu pozostało
Właściciele mieszkań zachowują prawo do korzystania z garażu podziemnego w postaci służebności gruntowej, jeśli deweloper będący jego właścicielem upadł przed 1 października 2003 r. i syndyk sprzeda garaż na licytacji
Tak uznał Sąd Najwyższy w postanowieniu z 16 kwietnia 2009 r.
Dotyczy ono garażu podziemnego o pow. 3,8 tys. mkw. usytuowanego pod osiedlem składającym się z dziewięciu domów mieszkalnych. Osiedle to wraz z garażem wybudowała w 1998 r. na stołecznej Ochocie spółka Unikat Development.
Nabywcy chcą wykreślania obciążeń
Deweloper sprzedał mieszkania, ale zachował dla siebie jako przedmiot odrębnej własności lokal użytkowy: garaż podziemny przewidziany na 151 miejsc postojowych, oraz sześć piwnic. Dla chętnych ustanowił na rzecz mieszkań jako odrębnych nieruchomości 96 służebności gruntowych. Uprawniają one do korzystania w sumie ze 108 miejsc.
Ta sytuacja zadowalała wszystkich aż do ogłoszenia w 2002 r. upadłości dewelopera. Syndyk przystąpił do sprzedaży jego majątku i stosownie do przepisów prawa upadłościowego sprzedał na licytacji także wskazany podziemny garaż i piwnice. Nabywcy Grzegorz F. i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta